Spor Modası

Evde Spor Rutinini Nasıl Oluşturursun?

Spor yapmak istiyorsun ama spor salonuna gidecek zamanı mı bulamıyorsun? Ya da kendine uygun spor salonunu bir türlü bulamadın mı? Bazen tüm şartlar uygun olsa da spor salonuna gitmek insana eziyet gibi gelebilir. Spor eşyalarını taşımak, sonrasında salonda duş almak, şehir trafiğinde eve ulaşmaya çalışmak oldukça zor bir hale gelebilir. Biz de senin için işini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Burada yazdığımız önerilen faydalanarak kolay bir şekilde evde spor rutinini oluşturabilirsin. Ama unutma ki bu iş oldukça fazla disiplin istiyor. Spor salonunda hocan seni nasıl motive ediyorsa evde kendine bu motivasyonu sağlamalısın. Yorucu bir günden sonra bile evinde hareketlerini yapacak zamanı mutlaka ayırman gerekiyor. Bu yazıyı okuduğuna göre bu disipline sahipsin diye düşünüyor ve önerilerimizi sıralamaya başlıyoruz.

evde spor yapma

Öncelikle haftalık spor planını önceden belirlemekle başla. Araya bir gün sokmak hem dinlenmeni hem de bıkkınlık yaşamamanı sağlayacaktır. Pazartesi gününü atlama. Haftaya nasıl başlarsan devamı da öyle gelir. Mesela pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri spor yapabilirsin. Böylelikle haftada 4 günü de tamamlamış olursun. Kendine her gün 1 saati fit ve sağlıklı bir beden için hediye et. Hem bir düşünsene, 24 saatin içinde 1 saat nedir ki? Spor yapacağın günleri bir kağıda yaz ve o gün hangi bölgeni çalıştıracağını da planında bulundur. Mesela kilo vermek istiyorsan bir gün yürüyüş yapabilir, sonraki günde ise kaslarını çalıştıracak hareketlere yönelebilirsin.

evde spor

Kendini motive edecek spor eşyaları al. Evinde bile spor yapıyor olsan bunu normal ev kıyafetlerinle değil seni motive edecek spor kıyafetlerinle yap. Egzersiz derecene uygun ağırlıkta dambıl seti ve üzerinde mekik gibi hareketlerini yapacağın bir yoga matı da alışveriş listene eklediklerinden olsun. Bu eşyaları görmek seni motive edecektir.

Spor programına mutlaka esneme hareketlerini ekle. Buna rutininde 10 dakika zaman ayır. Bu 10 dakika spor yaralanmalarının önüne geçecektir. Sonrasında kendine çalıştırmak istediğin vücut alanına göre bir program seç. Cep telefonunun uygulama marketinde ihtiyacın olan aktivite programlarını kolay bir şekilde bulabilirsin. Kas oranını arttırmak istiyorsan daha fazla ağırlık kaldırman, yağlarını eritmek istiyorsan daha fazla yürüyüş yapman ya da daha esnek bir beden istiyorsan yoga programlarına göz atman gerekecektir. Tüm bunları hazırladıktan sonra kendin için hazırladığın spor programını uygulaman yeterli. Unutma, haftada sadece 4 saatini ayırarak çok daha sağlıklı ve fit bir bedene sahip olabilirsin. Spor salonuna ayıracağın parayı bir kenara koyarsan birkaç kilo verdikten sonra kendini ödüllendirebilir ve hep giymek istediğin o elbiseyi satın alıp keyifle kullanabilirsin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı