Cilt Bakımı

Güneş Lekesi Dosyası

Çekmeyen bilmez diye bir köşemiz olsa, ilk konularından birisi, “güneş lekesi” olurdu. Ne de olsa herkes, pürüzsüz, renk farkı olmayan ve ışıl ışıl bir cilt hayal eder. Güneş lekesi, adından da anlaşılacağı gibi, güneşe maruz kalınca ortaya çıkıyor. Kahverengi lekecikler olarak ciltte uzun uzun kalması da biraz üzüyor. Güneş lekelerinin ne olduğunu anlamak, bu cilt lekelerinden korunmak ve nasıl bir çözümü olduğunu anlamak için, uzmanlarda edindiğimizi bilgileri sizlerle paylaşmak için buradayız.

Güneş Bize Bunu Yapma: Güneş Lekesi

Alın, yanak, üst dudak, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşin kolayca ulaşabildiği yerlerde oluşan güneş lekeleri, görüntü olarak pek sevilmezler. Kimse dudak üstü ve çenesinde kahverengi lekeler istemez…

Güneş lekelerinin oluşma sebeplerini bilmek, bu lekelerden korunmanın ilk adımı olabilir. Güneş lekelerinin temel oluşma sebeplerinden birisi UV ışınlarının cilde doğrudan ulaşmasıdır. UV ışınları derinin pigment yapısında uzun süreli bir değişime sebep olur ve bu değişimin adı da güneş lekesidir.

UV ışınlarını duyan herkesin, bundan sonra korunmasız olarak güneşe çıkmayacağını tahmin ediyoruz. Güneş her ne kadar hayatın kaynağı olsa da, zarar verebileceği durumlar da mevcut.

güneşten korunma

Hassas ve açık renk ciltlerde daha çok görülen güneş lekelerinden mümkün olduğunca korunmak mümkün. Güneş lekelerinden korunmak için;

  • Güneşe çıkmadan önce cildinizi temizleyin ve güneş koruyucu kremler kullanın,
  • Cildinizde kozmetik ürünler ve makyaj varken güneşlenmeyin,
  • Güneşlenmek için, öğleden sonraki saatleri tercih edin,
  • Günün en sıcak zamanlarında dışarı çıkarken güneş koruyu kremler ve şapkalar kullanın,
  • Bolca su için. Su içmek cildinizin kurumasını ve güneş karşısında daha da hassas hale gelmesini engeller.
  • Günlük cilt temizliğinize özen gösterin. Doğal temizleyiciler ile cilt bakımınızı yapmayı ihmal etmeyin.

güneş kremi güneş lekeleri

Güneşten ne kadar korunursanız korunun, güneş lekelerine engel olamayabilirsiniz. Güneş lekelerinin oluşumlarını hissettiğinizin anda, bir cilt uzmanından veya bir doktordan destek almak en doğrusu olur. Cildimiz, sahip olduğumuz en değerli giysiden bile daha önemli. Her cildin bakımı da farklı olacaktır, haliyle işi uzmanına bırakmak en doğrusu.

güneşin tadını çıkarmak

Güneşin tadını en iyi şekilde çıkarmak için, güneş korunma yöntemlerini hayatınızın bir parçası haline getirmeyi unutmayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı