Saç Bakımı

Mevsim Değişiminde Saç Bakımı

Soğuk havalar yerini daha yumuşak ve sıcak havalara bırakıyor. Bizler de her zaman olduğu gibi bu hava değişiminden etkileniyoruz. Mevsim değişirken hemen hemen herkes saçlarından şikayet eder. Kıştan bahara dönerken saç bakımı nasıl olmalı? Mevsim değişiminde saç bakımını sizler için araştırdık ve yazıyoruz. Saçlarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini, maske rutinlerini ve kesimleri birlikte inceleyelim.

Parlak, Güçlü, Güzel Saçlara Sahip Olmak…

1. Mevsim değişikliğinde saç temizliği:
Kış boyunca saçınızı yıkadığınız sıklık ve su sıcaklığı ile, bahardaki aynı olmayacaktır. Kışın daha sıcak suyla ve belki daha seyrek aralıklarla yıkadığınız saçlarınız, baharda daha çok yıkanmaya ihtiyaç duyabilir.
* Saçlarınızı yıkarken kullanacağınız suyun sıcaklığı çok önemli. Yüksek sıcaklıktaki su saç tellerinize de saç diplerinize de zarar verir. Saçlarınızı ılık suyla yıkamaya çalışın. Ne sıcak ne de soğuk. Tamamen ılık olmalı.
* Havlu ve kurutma makinesi kullanırken saçlarınıza karşı nazik davranın. En çok kopma ve kırılma bu aşamada oluyor. Saçlarınızı havluyla nazikçe kurulayın, geniş dişli bir tarakla tarayın ve sonra kurutun. Taramadan kurutmaya çalışmak saçlara zarar verir.
* Doğal güçlere inanın. Mesela elma sirkesi gibi… Banyoda bir şişe elma sirkesi bulundurun. Saçlarınızın son durulama suyuna ekleyin ve parlak saçlara sahip olun. Endişe etmeyin, sirke kokusu kalmaz.

2. İçten gelen saç bakımı:
Yaz yaklaşırken kilo vermek adına beslenmemizden kısıyoruz. Bu da saçımıza, tırnaklarımıza ve cildimize iyi gelmiyor. Saç, dışarıdan yaptıklarınız kadar, içeriden yaptıklarınızla da beslenir. Mevsim sebzelerini, meyvelerini ve vitaminleri dengeli şekilde almayı ihmal etmeyin.

3. Rutinin gücüne güvenin:
Saçlarınızı,
* 2 günde 1 yıkayın
* Haftada 1 maske yapın
* Ayda bir kuaförde bakım yaptırın
* 3 ayda bir kestirin.
Bu rutini bir yıl boyunca uygularsanız mevsim değişimlerinde daha az sorun yaşarsınız.

4. Saç maskesi ama hangisi?
Saçlarınıza temizlik ve bakım ürünü seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var. O da, kafa derinize göre temizleyici ürün seçmek ve saç telinize göre de bakım ürünü seçmek. Kafa denizin yağlı yapıdaysa arındırıcı bir şampuan seçin. Saç telleriniz inceyse de hacim veren krem ve maske seçin.
Özetle söylemek istediğimiz, her ürün her saça uymaz. Bu sebeple, size burada maske tarifi vermemiz de doğru olmaz. En doğrusu, saç tellerinize göre olan bakım ürünleri alıp kullanmak.

Kısa bir özet yaparsak, temizlik, beslenme ve rutin bakım, saçlarınız için en iyi sonucu verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı