Güzellik

Mevsim Geçişlerinde Saç Bakımı

Mevsim geçişlerinde saç bakımı deyince herkesin aklına ilk gelen şey saç dökülmesi oluyor, değil mi… Saçlarınız dökülüyorsa ve bunu mevsim geçişlerine bağlıyorsanız, aslında epeyce haklısınız. Yazdan sonbahara geçerken saçlarınız değişir, incelir, kökleri güçsüzleşebilir, koparak dökülmesi artar. Bunlar hep hava durumunun yan etkileri. Ancak sadece o kadar değil. Mevsim geçişlerinde saçlarınızın hem ipek gibi hem de çok sağlıklı olmasını istiyorsanız, önerilerimize bir göz atın.

Sonbaharda Saç Bakımı

Sağlıklı Saça Giden Yolda Temizlik
Saçlarınız için yapabileceğiniz muhteşem 2 rutin var. Bunlardan birisi temizlik, diğeri de bakım. Temizlik konusunda hem cilt uzmanları hem de kuaförlerin önerdiği sıklık kişiden kişiye değişiyor. Ancak, 2 günde 1 saçlarınızı yıkamak, sonbahar ve kış dönemi için ideal olarak sunuluyor. Yazın sık sık yıkanmaktan yıpranmış saçlarınız için küçük molalar iyi olacaktır.
Unutmayın, saçlarınızın derisine göre şampuan, teline göre krem kullanılmalı.

Bakım Konusu Epey Hassas
Saç bakımı konusunda yapılacak çok şey var. Sonbaharı iyi bir nem terapisi ile karşılayın. Saçlarınızı güçlü bir şekilde nemlendirecek maskeleri tercih edin. Yazdan kalma yıpranmaların izi silinsin. Bazı maskeler kısa süreli, bazıları da uzun süreli saçta kalmalıdır. Gece boyunca saçlarınıza nüfuz etmesi gereken maskeleri kullanmak çok daha etkili olabilir.

Saçlarınızın aslında nelere ihtiyacı olduğunu anlayın. Kuru saç derisi kepek oluşumuna sebep olur, kuru saç teli koparak dökülür, yıpranmış saç uçları çatallaşmış bir görüntü verir. Sizin için sorun hangisiyse tespit edin ve o soruna yönelik bir çözüm geliştirin.

Saç için en temel bakımın düzenli saç kesimi olduğundan sıkça bahsediyoruz, aklınızda bulunsun.

Saç Dökülmesinin Önüne Geçmek
Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi çok sık karşılaşılır. Hava durumu değişimi ve cildin kendini yenilemesi bunun en önemli sebeplerinden sayılabilir. Özellikle yazın UV ışınları cildimiz gibi saçlarımızı da etkiler ve saç dökülmesi için süreç başlar. Saç dökülmesinin stres, beslenme, hava kirliliğinden de kaynaklandığı zaten bilinenler arasında. O zaman yapılması gerekenler:
* Yaz sonrası saç derisi ve saç telleri için bakım,
* Stresten uzaklaşmak için saç derisine masaj yapmak,
* Saçlarınızı güçlendirecek çinko ve demir içeren gıdalar tüketmek,
* Temizlik ve bakımı ihmal etmemek.
Mevsim geçişlerinden kaynaklanan saç dökülmelerini azaltmak için bunlar size yardımcı olacaktır.

Saçlar özgüvenimizin büyük kısmı için olmazsa olmaz. İpek gibi parlak, çelik bir ip gibi güçlü, rüzgarda sağlıkla uçuşan saçlara sahip olmak aslında çok zor değil. Saçlar, onlara verdiğiniz emeği çok hızlı şekilde size yansıtacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı