Spor Modası

Sonbaharda Koşuya Başlamak için 7 Sebep

Koşuya başlamak istiyorsan sonbahar en uygun mevsimlerden biri. Genellikle yeni hedeflerin konduğu, okul ve birçok alan için yeni sezonun başlangıcı olan bu mevsim, koşuya başlaman açısından da birçok sebebi yaratıyor. İşte sonbaharda koşuya başlaman için 7 sebep!

Yeni Yerler Keşfet!

Sonbaharda hem mevsim geçişi, hem saatlerin daha erkene gelmesi, yeni bir sezon yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı bahar yorgunluğu yaşayabilir, kendini daha bitkin hissedebilirsin. Seni daha enerjik hissettirecek şeylerden biri de koşarak, yürüyerek yeni yerler keşfetmek! Bunun için ille de şehirlerarası bir yolculuk yapmana gerek yok, yaşadığın şehirde hiç keşfetmediğin bir yere bile gidip koşular düzenleyerek yeni yerler keşfedebilirsin. Korular, büyük parklar, sahil kenarları koşu yapmak için en uygun yerler arasında.

Yeni Arkadaşlıklar

Yazın herkes tatil yerlerindeyken, sonbaharda şehirler daha kalabalıklaşır. Yazın sayıları düşen şehrindeki spor, koşu yani antreman etkinlikleri de sonbaharla birlikte tekrar vaşlar. Bu etkinliklere giderek benzer spordan zevk alan yeni arkadaşlar edilebilir, birlikte güzel vakitler geçirebilirsin. Aynı zamanda şehrinde düzenlenen büyük koşu etkinlikleri ve maratonları da bu aylarda takip etmeyi unutma!

Mevsim Sıcaklıkları

Çünkü bu ayda hava ne çok sıcak, ne de çok soğuktur. Bu yüzden sonbahar ayları koşuya başlamak için hava sıcaklıkları açısından ideal aylardır. Koşarken kışın üşür yazın aşırı terleyebilirsin ancak sonbahar aylarında hafif serinlikle birlikte temiz havayı daha iyi hissedebilirsin.

sonbaharda-kos%cc%a7uya-bas%cc%a7lamak-ic%cc%a7in-7-sebep_1

En Kolay Spor

Koşu, en kolay spordur. Sonbahar ise gerek iş gerekse öçğrenciysen okul yoğunluğu bakımdan temponun en yükseldiği mevsimlerden biridir. Hal böyle olunca sonbaharda gerek vakit yönetimi gerekse de uygulama hızı bakımından koşu sporu oldukça uygun. İster koşu bandında, ister parkurda, istersen de ormanda; koşuya başlamak için seçecek çok! Koşmak için bir çift koşu ayakkabısı ve bir uygun spor giyim ürünleri yeterli! Eğer bunlara sahipsen, artık koşmak için hazırsın demektir!

Formda Kal, Fit Ol!

Koşmak metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede daha hızlı kalori yakabilir ve daha kolay kilo verebilirsin! Düzenli bir koşu kandaki şeker oranını düşürür. Yağların kalçalara gönderilmesini sağlayan ve şekeri olduğu gibi kaslara gönderen insülin hormonu bu sayede daha az salgılanır.

sonbaharda-kouya-balamak-iin-7-sebep

Bağışıklığını Yükselt, Zihnini kuvvetlendir!

Koşmak, doktora gitme sebeplerini azaltacaktır. Sonbahar aylarında bağışıklık sistemi zayıfladığı ve grip gibi mevsimsel hastalıkların başladığı dönemdir. Bu dönemde bağışıklığını arttırmak için koşu yapman da oldukça önemli.

Koşu aynı anda zihnini açıyor! İş ve okul hayatı için yeni sezon ayları olan sonbaharda yükselen tempon için zihninin güçlü olmasına daha çok ihtiyacın olacaktır. Koşu sırasında salgılanan kimyasal maddeler, beynin gri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı oluyor, bu sayede de hafızan güçleniyor.

Daha Mutlu Hisset!

Düzenli koşmak, ruh halini daha da olumlu etkileyecektir. Düzenli bir koşu, seni stresli hayatından biraz olsun uzaklaştıracak ve daha pozitif, daha enerjik, daha dinç hissetmene yardımcı olacak!

Aynı zamanda koşu, iyi bir uyku çekmene sebep olur. Bu stresli yaşamımızda çoğumuzun uykusuzluk problemleri var. Düzenli bir koşu ile bunların üstesinden gelerek daha iyi ve sağlıklı uyursun, mutlu uyanırsın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı